Kasım ayı ile birlikte, emlak vergisinin 2. taksit ödemeleri başladı. Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi ödemekle yükümlü mükelleflerin, ikinci taksiti son ödeme günü 30 Kasım. 

Arsa, arazi, ev, işyeri gibi gayrimenkul sahipleri, kasım ayının sonuna kadar Emlak Vergisi’nin ikinci taksitini ödeyebiliyor. Belediyelere ödenen emlak ve çevre temizlik vergilerinin zamanında ödenmemesi halinde vatandaşlar borcu faiziyle birlikte ödemek zorunda kalıyor.

Emlak vergisi gecikme zammı ne kadar?

Emlak vergisinin tanınan süre içerisinde ödenmemesi durumunda vatandaşlar gecikme zammını ödemek zorunda kalıyor. Emlak vergisinin ödenmediği her ay için yüzde 2 oranında gecikme zammı uygulanıyor.  Mayıs sonuna kadar ödenmesi gereken ilk taksiti ödemediyseniz gecikme zammıyla birlikte iki taksiti ödeyebilirsiniz.    

Peki, ama emlak vergisi borç sorgulaması nereden ve nasıl öğrenilir?

Emlak sahipleri, emlak vergisi borçlarının bulunup bulunmadığını belediyelerden veya e-Devlet sisteminden öğrenebilir. E-Devlet ziyaret edildiğinde Gelir İdaresi Başkanlığı hizmet sayfasında yer alan “Vergi Borcu Sorgulama” bölümüne giriş yapılması gerekiyor.  Emlak vergileri her yıl iki eşit taksit halinde ödeniyor.    

Emlak vergisi internetten de ödenebilir mi?

Vatandaşlara birçok belediye ve banka, internet sayfasından online vezne yoluyla ödeme olanağı sunuyor. Vergilerini ödeyecek vatandaşlara mesai saatlerinde belediyeye ait internet üzerinden, mobil uygulamadan, bankalar aracılığıyla ödeme yapma kolaylığı sağlıyor. Ayrıca emlak vergileri ilgili belediyeye bizzat gidilerek de ödenebiliyor. 

Emlak vergisinden kimler muaf?

Brüt yüzölçümü 200 metrekareyi geçmeyen tek evi olanlar emlak vergisi ödemiyor. Aynı zamanda hiç geliri olmadığını belgeleyenler, geliri sadece emekli, dul, yetim, ölüm ya da maluliyet aylığı olanların da emlak vergisi ödemesi gerekmiyor. Vergi muafiyetinden yararlanabilmek için bu kişilerin ticari, sınai ve mesleki faaliyet geliri, tarımsal faaliyet geliri, menkul ve gayrimenkul gelirinin olmaması şartı var.   

Uzmanlara göre, haklarını bilmeden vergi ödemesi yapan pek çok vatandaş var. Eğer vatandaşlar geriye dönük başvuru yaparsa bilmeden ödedikleri vergilerin iadesini isteyebilir. İade için öncelikle belediyeye başvurup ‘vergi muafiyeti formu’ doldurulması gerekiyor. Ardından belediyeye ‘düzeltme dilekçesi’ verilmesi yeterli.