Döviz kurundaki sert yükseliş gayrimenkul fiyatlarına da yansıdı. EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, son haftalarda yaşanan yükselişin önümüzdeki yıl da devam edeceğini söyledi.

Gayrimenkul sektöründe son yıllarda arz ve talep dengesinin bozulduğuna dikkat çeken Yazıcı, “Erişilebilir konuta ihtiyaç sürüyor ama maliyetleri dolayısıyla artık özel sektörün dar ve orta gelirliye bile konut imal etmesi mümkün değil gibi duruyor. İnşaat şirketlerinde proje yapma isteği görüyoruz ama realize eden sayısı halen çok az.” dedi.

 

 

İstanbul’da hangi ilçeler prim yapacak?

Bu durumun konut ve emlak piyasası üzerinde bir baskı oluşturduğuna işaret eden EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, talebin yüksek olması ve arz tarafında yaşanan sıkıntılar nedeniyle fiyatların yükselmeye devam edeceğini vurguladı.

2022 yılında İstanbul’un emlak ve gayrimenkul yatırımcılarının gözdesi olmaya devam edeceğini anlatan Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yabancıların mülk almayı sevdiği Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir, Esenler, Kâğıthane ve Beşiktaş bölgelerinde artış trendi sürüyor.

Ayrıca yeni metro hatlarının devreye girmesiyle Ataşehir, Ümraniye, Halkalı ve Kurtköy bölgelerinde ciddi fiyat artışları olabilir. Buna ilaveten İstanbul şehir merkezine günü birlik dönülebilecek mesafede yer alan Beykoz, Şile, Büyükçekmece, Ağva, Silivri bölgelerinin değer kazanması olası..."  

İstanbul’da kiralık daire bulmak zorlaşacak

İstanbul’da konut sahibi olmak giderek zorlaşıyor. Ev fiyatları hızla yükselirken, insanların gelirleri aynı şekilde artmayınca yatırım için ev sahibi olmak her gün daha da imkânsız hale geliyor. İstanbul’da satın aldığınız bir evin kira ile kendisini finanse etme süresi 20 yıldan 22 yıla çıkması da bu durumun en açık göstergesi.

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, “ Yeni üretim çok az olduğu için kiralar artıyor, yatırım için konut alan sayısı da artınca ve fiyatlar yükseliyor. Kiralık ev sayısı da azaldı. Artık kiralık ev bulmak gittikçe daha da zorlaşacak” uyarısında bulundu.