Pandeminin hâlâ sürmesi ve evden çalışmanın yaygınlaşmasıyla birlikte müstakil ev, müstakil villa arayanların sayısı ciddi bir artış gösterdi. Müstakil ev ve villa sahibi olmak isteyenlerin büyük bir bölümü hayalini kurdukları evi uygun bir arsa üzerine inşa etmek isteyince arsaya olan ilgi pandemi döneminde arttı.

 

Arama motorlarında; arsa alırken nelere dikkat edilmeli, arsa alırken neler sorulmalı, arsa alınacak yerler ve arsa alınacak yerler başlıklarıyla yapılan aramaların ciddi artış kaydetmesi de bu ilginin en açık göstergesi.  

Öte yandan elinde bulunan parayı karlı bir yatırım aracında değerlendirmek isteyen yatırımcılar da son yıllarda arsa alımına ağırlık verdi. Arsa fiyatlarının dolar ve Euro bazında ciddi değer kaybetmesi, yabancı yatırımcılar ve yurtdışında yaşayan gurbetçilerin bu alana yönelmesini sağladı.  

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2020 yılında arsa satışları yüzde 20’lik bir artış gösterdi. En fazla arsa satışı yapılan şehirler; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Konya, Gaziantep, Adana, Kocaeli, Bursa ve Tekirdağ oldu.    

Arsa alınacak yerler

İstanbul ulaşımı, sanayisi ve turizmi ile Türk ekonomisinin kalbidir. Böylesine önemli bir merkeze yakınlık arsa almak isteyenler açısından önemli bir tercih sebebidir. İşte bu noktada İstanbul’a yakın Kocaeli, Yalova, Sakarya, Tekirdağ, Bursa ve Çanakkale öne çıkmaktadır.