Hayatında ilk kez arsa yatırımı yapacak olan tasarruf sahiplerinin kafasında çok sayıda soru işareti oluşur. Arsa satın almak ev ve işyeri satın almaktan daha farklı bir süreç olduğu için dikkat edilmesi gereken çok sayıda nokta var.

Karliarsa.com editörleri arsa alırken dikkat edilmesi gereken püf noktalarını sizler için derledi.

 

Arsanızın konumuna iyi bakın

Bir ev veya işyeri satın almak istediğinizde çok dikkat ettiğiniz konum meselesi arsa alırken de gözden kaçırmamanız gereken konuların başında geliyor. Arsanın konumu sahibi olmak istediğiniz gayrimenkulün gelecekteki fiyatını da doğrudan etkileyeceği için satın alma işlemi öncesinde arsanızın ve bölgenin potansiyelini uzmanlara danışarak iyi analiz edin.

Satın almayı düşündüğünüz arsanın denize yakınlığı veya göl, gölet veya akarsuya yakınlığı fiyatı doğrudan etkileyecektir. Yine şehir ve ilçe merkezine olan uzaklığı ile demiryolu, havalimanı ve otogar gibi ana ulaşım merkezlerine olan mesafesi de büyük öneme sahip.

Arsa alırken gözetmeniz gereken çok önemli bir diğer konu da enerji nakil hatlarına olan yakınlığı. Arsanızın elektriği nereden ve nasıl temin ettiği üzerine inşaat yapmak istediğinizde karşınıza çıkacak en önemli sorulardan biri olacaktır. Aklınızda tutmanız gereken bir diğer soru da kanalizasyon sorunudur.  Elektrik, su ve kanalizasyon gibi temel altyapı hizmetlerinden hangilerinin olduğunu mutlaka öğrenin.

Arsayı görmeden almayın

Alın terinizle kazandığınız kazançların heba olmaması için almak istediğiniz arsayı mutlaka görün. Ayrıca emlak danışmanına bazı temel sorular sorun, bu sorulara net cevaplar alın. İşte hayat kurtaran o sorular;

Arsanın tek bir sahibi mi var yoksa birden fazla ortağı mı var?

Arsanın üzerinde alım-satımı engelleyecek herhangi ipotek veya haciz var mı?