Hayalini kurduğunuz arsayı satın almadan önce yapmanız gereken en önemli şey arsa imar durumu hakkında detaylı bilgi almaktır. Eğer yeterince bilgi sahibi değilseniz, sahip olduğunuz arsayı satmak veya üzerine bir bina inşa etmek istediğinizde büyük bir şok yaşayabilirsiniz. Çünkü satın aldığınız arazinin imar izni yoksa çivi bile çakamazsanız…

Peki, ama sahibi olduğunuz arsanın imar durumunu nasıl öğrenirsiniz?

 

Arsa İmar Durumu Belgesi nedir?

Üzerine inşaat yapılabilecek arsa ve arazilerin imar durumunu gösteren belgenin adıdır. Bu belgede elinizde bulunan arsanın ne kadarlık bölümünü inşaat için kullanabileceğiniz, kaç katlı bir bina inşa edebileceğiniz ve ifraz şartları gibi bilgiler yer alır.

Bir arsayı satın almadan önce imar durumunu mutlaka öğrenin. Bunun öğrenmenin en kolay yolu da arsanın bağlı olduğu belediyeye dilekçe ile başvuru yapmaktır. Belediye içerisindeki ilgili birimler size arsanın imar durum hakkında size bilgi verecektir.      

Arsa İmar Durumu Belgesi Nasıl Alınır?

Arsa imar durum belgesi almak için ilgili belediyeye dilekçe ile başvuru yapılması şarttır ancak belediyeler arsa imar durum belgesini herkese vermez. Bu durumda arsanın imar durum belgesini alabilmek için arsanın mevcut sahibinden yardım isteyebilirsiniz. Arsa sahibi ilgili belediyeye yapacağı dilekçeli başvuru ile arsa imar durum belgesini alabilir. Bu şekilde arsanın durumu hakkında kesin bilgiler edinebilirsiniz.   

İnternetten İmar Sorgulama Yapılabilir Mi?

Günümüzde birçok hizmet internet üzerinden verilmektedir. Büyükşehir belediyelerin büyük bölümü e-imar sorgulama hizmeti üzerinden arsa imar durumu belgesi hizmeti sunmaktadır. E-imar sorgulama hizmetinden yararlanabilmek için sahibi olduğunuz veya satın almak istediğiniz arsanın adresi ve ada parsel bilgisini bilmeniz gerekir.

Arsa İmar Durumunu Bilmek Neden Önemlidir?

Bir arsayı satın almaya karar verirseniz arsa imar durumunu mutlaka öğrenmelisiniz. İmar durumu kontrol etmemeniz halinde ileride arsanızı satmak veya bir bina yapmak istediğinizde ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle arsa satın alım işlemi gerçekleştirmeden önce imar durum belgesi ile doğru bilgilere ulaşmalı, bu bilgiler ışığında arsa satın alımı gerçekleştirilmelidir.