Hayalini kurduğunuz ev ve işyerini satın almak istediğinizde bankaların kapısı size sonuna kadar açılıyor. Ancak konu arsa kredisi olduğunda tablo biraz değişiyor. Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların sadece bir bölümü arsa almak isteyen yatırımcılara kredi desteği sağlıyor.

Karliarsa.com editörleri arsa kredisi veren bankalar hangileri ve arsa kredisi faiz oranları nedir sorularının cevaplarını sizler için araştırdı.

 

Arsa Kredisi Var Mı?

Evet, arsa satın almak isteyen bireysel yatırımcılara kredi kullandıran bankalar var. Bu bankalar; Ziraat Bankası, İş Bankası, Akbank, TEB, Şekerbank, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım, Türkiye Finans, Albaraka Türk ve Kuveyt Türk…

Arsa almak isteyen yatırımcıların bir bölümü kredi kullanmak istiyor. Bunun için bankaların kapısını çaldıkları zaman her bankanın arsa kredisi vermediği gerçeğiyle karşılaşıyor. Arsa finansmanı konusunda kamu bankalarının daha istekli olduğu görülüyor. Kamu devi Ziraat Bankası ve onun faizsiz bankacılık alanında faaliyet gösteren iştiraki Ziraat Katılım arsa satın almak isteyenlere arsa değerinin yüzde 50’sine kadar uygun koşullarla kredi kullandırıyor.

En Uygun Arsa Kredisi Hangi Bankada?

İş Bankası, arsa almak isteyenlere kredi ve finansman desteği sağlayan en büyük özel sektör bankası olarak öne çıkıyor. İş Bankası’nın ardından Akbank, TEB ve Şekerbank geliyor. Bu bankalar farklı faiz oranlarıyla arsa kredisi kullandırırken, tıpkı Ziraat Bankası gibi arsa değerinin yüzde 50’sine kadar kredi kullanımına izin veriyor.

Satın almak istediğiniz arsa için hiç paranız yoksa gitmeniz gereken adres katılım bankaları oluyor. Faizsiz bankacılık prensipleriyle çalışan Vakıf Katılım, Ziraat Katılım, Kuveyt Türk, Albaraka Türk ve Türkiye Finans arsa sahibi olmak isteyen yatırımcılara arsa bedelinin yüzde 100’üne kadar kredi kullanma imkânı sunuyor.

Arsa Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Bir bankadan arsa kredisi almaya gittiğinizde sizden bazı şartları yerine getirmeniz istenecektir. Bu şartların başında satın almayı düşündüğünüz arsanın imar durumunu gösteren belgeler ilk sırada yer alır. Şunu asla unutmayın; bankalar sadece belediye sınırları içinde yer alan ve imarlı arsalara kredi verir. Bu şartları taşımayan yerlere asla kredi vermezler. Bankalar size verirken tahsis ettikleri tutara karşılık arsanın yüzde 100’üne ipotek koyarlar.  

Arsa kredisi Vadesi Kaç Ay?

Vadeler açısından arsa kredileri incelendiğinde 36 aydan 60 aya kadar çok farklı vadelerle karşılaşmak mümkün. Vadenin uzun olması, başlangıçta tüketiciler açısından olumlu bir durum gibi görünse de uygulanan faiz oranları ve anaparanın üstüne eklenen faiz tutarı göz düşünüldüğünde, yatırımcıların hesap yaparken çok dikkatli olmasını gerektiriyor.