Gelir İdaresi Başvuruları Almaya Başladı! 2017 Senesinden Sonra Ev Alanlar Devlet Ödediğiniz Tapu Harcını İade Edecek

Milyonlarca ev sahibine tapu harcı iadesi müjdesi! Gelir İdaresi Başkanlığı kentsel dönüşüm tapu harcı muafiyeti şartı ile tapu harcı para iadesi alacak!

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında kentsel dönüşüm tapu harcı muafiyeti kararı çıkarılmıştı. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ve beraberinde yapılan yasal düzenlemelerle kentsel dönüşümü teşvik etmek için bu projelerdeki konutlara tapu harcı muafiyeti tanınmıştı.

Temmuz 2014 tarihi itibari ile yapılan yasal düzenleme kapsamında sıfır ev alan kişilere tapu harcı muafiyeti getirilmişti. Ancak söz konusu düzenleme sadece kentsel dönüşüm projelerini içeriyordu.

 

Ancak yapılan yasal düzenlemeye rağmen pek çok müteahhit ve kişi bu yasadan haberdar olmadığı için bu projelerde konut alım - satımı yaparken tapu harcı ödemeye devam etti.

Son 5 Senelik Dönemi Kapsıyor

Kentsel dönüşüm tapu harcı para iadesi için milyonlarca kişinin hak sahibi olduğu belirtilirken, ev alıp satarken bu haktan haberi olmadığı için ödeme yapan kişilere devlet para iadesi yapacak.

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz, söz konusu düzenlemenin zaman aşımı nedeni ile son 5 sene içerisinde ev alıp kişileri ilgilendirdiğini söyledi. Bu nedenle 1 Ocak 2017 tarihi ve öncesinde ev alan kişiler son 5 senelik zamanaşımı süresi dolduğu için ne yazık ki ödemiş oldukları tapu harcı parasını iade alamayacaklar.