Düzensiz toparlanmaya rağmen, gayrimenkul yatırımları üçüncü çeyrekte tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve 755 milyar doları aştı. Bu, yıllık yüzde 50 artış demek. 

Euronews, dünyanın en büyük emlak şirketlerinden multi-milyon dolarlık Kertz ailesiyle görüşerek küresel çapta 10 trilyon dolarlık bir paya sahip emlak piyasasına yönelik tahminleri sordu.

 

Covid-19 salgını ve evden çalışmanın da artmasıyla birlikte, küresel emlak piyasası bazı yıkıcı ekonomik koşullarla sarsıldı. Pandemi sonrası küresel toparlanma, gayrimenkul sektöründe de canlanmayı hızlandırdı.  Ancak artan Covid-19 vakaları yeni varyantlar, hareket kısıtlamalarının geri dönüşünü tehdit ettiğinden belirsizlik hala büyük bir sorun.  

Euronews’ta yayınlanan The Exchange programından Cyril Fourneris, dünyanın en büyük emlak şirketlerinden Kertz ailesiyle görüşerek küresel emlak piyasasına yönelik tahminleri sordu.

Olivier Kretz, “İnsanlar tecrit sırasında sıkıntı çektikleri için boş, bahçeli daire arıyor. Dış mekânı olmayan büyük dairelerin fiyatları düştü veya sabitlendi. Dış mekâna sahip olanlarda ise fiyatlar yükseldi”  dedi ve ekledi: “Şu anda yatırımcılar ve zengin aileler yatırım yapmayı talep ediyor ama güvenli bir alana yatırım yapmak istiyor. Gayrimenkulden daha iyi ne olabilir ki?”