Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararının ardından ilk hamle kamu bankalarından geldi. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası ile Emlak Katılım Bankası konut kredisi faiz oranlarında değişikliğe gitti.

Sıfır konutta yeni faiz oranı yüzde 1.20 olarak belirlenirken, ikinci el konutta faiz oranları 1.29 seviyesine çekildi.

 

Yaşanan gelişmeleri değerlendiren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Sıfır konutlar için kredi faiz oranları 1 milyon liranın altındaki tutarlarda yüzde 1.20’ye, 1 milyon lira üzerindeki tutarlarda ise yüzde 1.29’a düştü. Sıfır olmayan yani ikinci el konutlarda ise konut kredileri faiz oranları 1 milyon lira altı tutarlarda yüzde 1.29, 1 milyon lira üzerindeki tutarlarda yüzde 1.34 olarak uygulanmaya devam ediyor” dedi.   

Faiz indirimi konut kredisi taksitlerini nasıl etkiledi?

Peki, ama Merkez Bankası’nın son faiz indirimi tüketicilerin konut kredisi taksitlerini ve toplam borçlarını nasıl etkiledi?

Altın Emlak Genel Müdürü Özelmacıklı, bu konuda şunları söyledi : “Birinci el konutta 1.20 faiz oranı üzerinden aylık taksit 1576.80 TL iken, toplam geri ödeme 189 bin 216 TL olarak oluyor. İkinci el konutta ise faiz oranı 1.29 üzerinden aylık taksitler 1642.87 TL ve toplam geri ödemesi 197 bin 144 TL oluyor. 100 bin TL ve 120 ay çekilen bir kredide aylık fark yaklaşık 66 TL iken toplamda geri ödemede 7 bin 920 TL’lik bir fark söz konusu.”    

Sıfır konut kriterleri değişiyor

Bir konutun sıfır olup olmadığının tespitine yönelik farklı kriterlerin dikkate alınabildiğine dikkat çeken Özelmacıklı, “Bu konuda bankaların belirlediği farklı kriterler var. Örneğin yapının en fazla 5 yıllık olması, içinin boş olması ve hiç kullanılmamış olması, daha önceki edinme nedeninin satış olmaması ve satıcı olarak geçen kişinin arsa sahibi veya ruhsatta ismi yazan müteahhit ya da firma olması bekleniyor” bilgisini verdi.