Alanya, Fethiye, Didim, Bodrum… Yıllardır bu bölgelerde görmeye alışık olduğumuz İngilizler, son yıllarda sessiz sedasız evlerini satıp gidiyor.

Son 20 yılda binlerce Avrupalı Alanya, Fethiye, Bodrum ve Didim gibi Akdeniz ve Ege kıyılarındaki gözde turizm bölgelerinde ev ve villa satın aldı. Bu bölgelerdeki gayrimenkul fiyatlarının aşırı yükselmesine neden olan Avrupalı göçü şimdilerde tersine dönmüş durumda.

Özellikle İngilizler bu bölgelerdeki gayrimenkullerini satılığa çıkararak Türkiye’den ayrılmayı tercih ediyor. Peki, ama neler oluyor? Neden İngilizler Türkiye’den gidiyor? Ve daha da önemlisi neden gitmeyi tercih ediyor?

Döviz kurundaki artış satışı tetikledi

EVA Gayrimenkul Değerleme Direktörü Filiz Akkaya, İngiliz ve Alman vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı Fethiye, Marmaris, Didim, Çeşme, Antalya, Alanya, Manavgat gibi bölgelerde yabancıların mülk satışına başladığına dikkat çekti.

Para dergisinden Ayşegül Küçükkurt'un sorularını yanıtlayan Akkaya, bunun sebebi olarak döviz kurundaki artışı gösterdi.  

"İngilizler evlerini sterlin ve euro üzerinden satın aldıkları bedelin altında satmak istemiyorlar. Bu sebeple dövizdeki artışa yenik düşmemek için evlerini satma eğilimine geçtiler" diyen Akkaya, bu yaz yaşanan yoğun yangınların da yabancıların bölgeye ilgisini azalttığını vurguladı. 

İngilizler Kuşadası, Fethiye ve Bodrum’da yoğunlaşmış durumda. Kuşadası'nda yaz-kış kullanıma uygun daireler ön plana çıkarken, müstakil dubleks tarzı yapılar da yazlık kullanım için tercih ediliyor. Dubleks konutların fiyatları 700 bin TL ile 7 milyon TL arasında değişiyor. Yabancılar site içerisinde ve denize yakın daireleri tercih ediyor.

Binlerce İngiliz Türkiye’den ayrıldı

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, son yıllarda İngiliz vatandaşlarının gayrimenkul sahipliğinde bir azalma olduğuna dikkat çekti. 2012 yılında 35 bin 825 İngiltere uyruklu kişinin gayrimenkul sahibi olduğunu bugün bu rakamın 28 bin 364'e kadar gerilediğini anlatan Özelmacıklı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İngilizler yoğun olarak Muğla, Aydın ve Antalya şehirlerinde yaşamayı seviyorlar. Didim'de 2 bin 500'ün üstünde İngiliz vatandaşının ev sahipliği bulunuyor. Ağırlıklı olarak mesken amaçlı taşınmaz alıyorlar. Arazi ve arsa türündeki taşınmazlar ilgi alanlarında bulunmuyor. Son dönemde ise özellikle pandemi koşullarında getirilen seyahat yasakları, ülkemizin oturma izni şartları getirmesi, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkışı gibi gerek siyasi gerekse de bürokratik engeller nedeniyle satışlar devam ediyor."