Dövizde yaşanan sert yükseliş emlak fiyatlarını da etkiledi. Emlak satış platformlarında fiyatlar 2 hafta içinde ortalama yüzde 20 arttı. Dolar ve Euro’da yaşanan sert artış yabancı yatırımcılar için Türkiye’yi daha cazip hale getirirken, yerli yatırımcılar da eriyen TL varlıklarını güvenli olarak gördükleri gayrimenkul sektöründe değerlendirmek için harekete geçti.

 

Realtyplus Türkiye Kurucu Ortağı Özhan Carda, yabancı yatırımcıların emlak sektörüne olan ilgisinin son dönemde arttığına dikkat çekerek, bu ilginin önümüzdeki yıl da devam etmesini beklediklerini söyledi.

Yerli ve yabancı yatırımcıların özellikle bazı bölgelere odaklandığının altını çizen Carda, 2022’de bazı il ve bölgelerin ciddi anlamda değer kazanacağını söyledi.

2022’de arsa fiyatları ne kadar artar?

Carda, “İl bazında İstanbul cazibesini korurken yakın zamanda yeni boğaz köprüsüne kavuşacak olan Çanakkale de değerlenme konusunda ilerleme yaşayacak. Yeni organize sanayi bölgelerinin kurulacağı Kocaeli, Bursa, Yalova, Tekirdağ gibi iller de önümüzdeki yıl değer artışında öne çıkacaktır. İstanbul’da Beykoz, Çekmeköy, Silivri, Başakşehir gibi ilçeler daha çok talep görerek değerlenecek ilçeler olacaktır.” bilgisini verdi.   

Vatandaşların gayrimenkul sektörüne olan ilgisinin artmasının memnuniyet verici olduğunu söyleyen Realtyplus Türkiye Kurucu Ortağı Carda, özellikle konut almak isteyen yatırımcılara önemli uyarılarda bulundu.

Carda şunları söyledi:

Konut alırken nelere dikkat etmeli

“Satın almaya karar verdiğiniz konutun tapu ve iskan belgesi olduğundan emin olun. Eğer kredi kullanacaksanız alacağınız gayrimenkulün krediye uygun olup olmadığına dikkat edin. Ayrıca gayrimenkulün tapu kayıtlarını dikkatlice kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Özellikle üzerinde herhangi bir irtifak hakkı, satışa engel bir tedbir ya da ipotek olup olmadığı ve ayrıca kat irtifakının kurulup kurulmadığına bakın. Satın alma aşamasında ödeme yapmadan önce mutlaka tapuyu alın. Satış işleminin daha güvenli gerçekleşmesi için Tapu Takas sistemini veya bloke çek kullanılması önemli.  Bir diğer önemli konu da deprem konusu. Gayrimenkulün zemin etüt raporlarını mutlaka uzmana kontrol ettirin ve dask poliçenizi yaptırın”