Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararları konut kredilerine olan talebi nasıl etkiledi? Herkesin merak ettiği bu sorunun yanıtını Karliarsa.com editörleri araştırdı ve ortaya son derece ilginç bir tablo çıktı.

2021 yılının başında yüzde 18.6  seviyesinde olan konut kredisi faiz oranları Merkez Bankası’nın Eylül ayından itibaren attığı adımların ardından yüzde 17 Seviyesine kadar geriledi.

Peki, ama bu durum konut kredisine olan talebi nasıl etkiledi?

Konut Kredisi Faizleri Nasıl Değişti?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından açıklanan haftalık verilere göre yılbaşında 277.8 milyar TL seviyesinde olan konut kredileri 26 Kasım tarihi itibariyle 290.9 milyar TL’ye ulaştı. Yani konut kredisi hacmi yılbaşından bu yana sadece yüzde 4.7 oranında artış kaydetti. Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine başladığı Eylül ayından itibaren konut kredilerine olan talepte hafif bir canlanma görünse de bu beklentileri karşılamaktan oldukça uzak.

Konut Kredisi Faiz Oranları Yüzde Kaç?

Merkez Bankası verilerine göre yılbaşında yüzde 18.6 olan konut kredisi faiz oranları şu anda yüzde 17 seviyesine kadar gerilemiş durumda. Kamu bankaları Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1.29 seviyesine kadar çekmiş durumda. Emlak Katılım Bankası ise faizsiz bankacılık prensibiyle çalışan katılım bankaları arasında yüzde 1.34 kar payı oranıyla en uygun konut kredisini kullandıran banka olarak öne çıkıyor.

Merkez Bankası Faiz İndirimine Ne Zaman Başladı?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Eylül 2021’den itibaren yüksek enflasyona rağmen faizleri indirme kararı aldı. Eylül ayında gecelik borçlanma faizlerini 100 baz puan yani 1 puan düşüren ve yüzde 19’dan yüzde 18’e çeken TCMB,  Ekim ayında piyasaları bir kez daha şaşırttı ve 2 puanlık bir faiz indirimine daha gitti.

Faizlerin yüzde 18’den 16’ye gerilemesiyle konut kredisi tarafından küçük bir kıpırdanma olsa da bu sektörün beklediği hareketliliği sağlamadı. Merkez Bankası’nın kasım ayında yaptığı 100 baz puan yani 1 puanlık yeni indirim sonrasında genel faizler yüzde 15’ler seviyesine geriledi, konut kredisi faiz oranları ise yüzde 17 seviyesinde.