Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. Açıklanan verilere göre konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre %59 artış kaydetti. Kasım ayında ülke genelinde 178 bin 814 konut satılırken geçen yılın aynı döneminde 112 bin 483 konut el değiştirmişti. 

 

Merkez Bankası’nın faiz indirimi hamlelerinin konut satışlarını olumlu etkilediği görülüyor. Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası, Eylül ayında faizleri 1 puan, Ekim’de 2 puan ve Kasım ayında da 1 puan aşağıya çekmişti. Piyasa faizlerinin yüzde 19’dan yüzde 15’e gerilemesiyle konut kredisi faiz oranları da hızla gerilemişti.

Konut kredisiyle satılan ipotekli konut sayısı geçen yılın aynı dönemine göre %61 artarken, aylık bazda da %40 yükseliş gösterdi ve 39 bin 366 adede ulaştı. Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararları kredili konut satışlarını olumlu etkilerken, bu olumlu havanın aralık ayında da devam etmesi bekleniyor.

Öte yandan toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 22 olarak açıklandı. Ocak-Kasım döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 55.4 düşüşle 249 bin 270 oldu.

Yabancıya konut satışı rekor kırdı

Döviz kurunda yaşanan sert yükseliş emlak fiyatlarını yabancı yatırımcılar açısından daha cazip hale getirdi. Örneğin Ağustos ayında 1 milyon liradan satışa sunulan bir daire 120 bin dolar idi. Bugün aynı dairenin (14 Aralık 2021) fiyatı 70 bin dolara gerilemiş durumda.

Bu durum yabancı yatırımcılar için Türkiye’deki emlak piyasasını ucuz ve cazip hale getirmiş görünüyor.  Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre, yabancılara yapılan konut satışı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 48.4 artarak 7 bin 363 oldu.

Böylelikle yabancılara yapılan konut satışlarında 2013 yılından bu yana tutulan veri setinde rekor seviye kaydedildi. Toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 4.1 oldu.