Merkez Bankası’nın faiz indirimleri kredi piyasasını da canlandırdı. Faiz indirimlerinin başladığı Eylül ayından itibaren tüketici kredisi olarak bilinen konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerine talep arttı. Yılbaşında 675.8 milyar TL olan tüketici kredilerinin hacmi 760.4 milyar TL’ye yükseldi.

Ancak içinden geçtiğimiz ekonomik koşullar nedeniyle bankalar kredi kullandırırken son derece dikkatli davranıyor.  Yani her kredi başvurusu olumlu sonuçlanmıyor. Hal böyle olunca tüketici kredisi nasıl kullanılır ve tüketici kredisi kullanırken nelere dikkat edilmeli soruları büyük önem kazanıyor.

Hiperaktif Kredi Danışmanlık CEO’su Alper Özata kredi başvurusu yapmadan önce bilinmesi gereken 4 önemli adıma dikkat çekiyor.

 

Önce ihtiyaçlarınızı belirleyin! 

Her kredi türü için ihtiyaçlarınız farklıdır. İlk aşamada başvuracağınız krediye gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını netleştirin. Bu konuyu kafanızda netleştirdikten sonra ihtiyaç duyduğunuz kredi tutarını belirleyin. Bu aşamada talep edeceğiniz kredi tutarı büyük önem taşıyor. Talep ettiğiniz kredi tutarı ile gelirleriniz örtüşmüyorsa başvurunuz büyük ihtimalle reddedilecektir.

Birden fazla bankaya başvuru yapmayın! 

Kredi başvurularında aynı anda birden fazla bankaya başvuru yapmak olumsuz bir imaj oluşturur. Yakın tarihler içerisinde farklı bankalara gerçekleştirilen kredi başvuruları kredi notunuzu da düşürebilir. Kredi başvurularınızın reddedilmemesi için bir bankadan net dönüş almadan farklı bir bankaya kredi başvurusunda bulunmamalısınız. 

Gelirinize göre ödeme planı kurgulayın! 

İhtiyaç duyduğunuz kredinin geri ödeme planını detaylıca inceleyin. Gelirinize göre kurgulayacağınız bir ödeme planı sayesinde kredi taksitlerinizi zorlanmadan ödeme imkânı bulabilirsiniz. Bu yüzden kredi başvurusu yapmadan önce kredi başvurusu sağlayacağınız bankadan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Uzman görüşlerini inceleyin! 

Geciken kredi kartı borçları, icra takipleri ve birçok farklı süreç kredi notunuzu doğrudan etkiler. Düşük kredi notuna sahip olmak bir sorun gibi görünse de doğru danışmanlıkla aşılabilir. Bireysel ve ticari kullanıcıların kredi danışmanlığı hizmeti alması, krediye erişimi düşük kredi notuna rağmen sağlayabiliyor. Bu anlamda Hiperaktif Kredi Danışmanlık’ın yapay zeka ile sağladığı danışmanlık modeli krediye ulaşım kolaylığı sağlıyor.