ARSA TARLA
İnşaat yapılır. İnşaat yapılmaz.
Yol, park gibi yaşam alanları belirlidir. Yaşam alanları belirsiz.
Kazancı istikrarlıdır. Kazancı belirsizdir.
Satışı kolaydır. Satışı zordur.
Kısa vadede kazanç sağlayabilirsiniz. Kazancı uzun vadelidir.
Fiyatı daha belirgin bir yatırımdır. Ucuzdur ve soru işareti fazladır.
Vaat yoktur. Her şey teyit edilebilirdir. Vaat çoktur. Her şey belirsizdir.

Yatırım yapmak isteyen birçok kişi, tarla ile arsa arasındaki farkı tam olarak bilmemektedir. Tarla; tarıma elverişli olan, sınırlı ve belirli toprak parçasıdır. Arsa ise imar uygulaması olan ve üstüne bina yapılabilen, parsellenmiş, belediye sınırları içinde kalan toprak parçası olarak ifade edilmektedir.

Gayrimenkul yatırımı yapmak için tarlaları değil, arsaları tercih etmelisiniz. Çünkü arsaların fiyatları, gelişen bölgelerde tarlalara nazaran daha hızlı ve fazla yükselir.

Tarlalarda imar izni olmadığından inşaat yapılamaz. Konut ya da işyeri yapılamayacağı için hızlı kâr elde edilemez. Alıcının ilk bakacağı şey imar durumu olacaktır. Bundan dolayı da tarlaya yatırım yapmak arsaya göre çok daha uzun vadelidir.

Ülkemizdeki nüfus sayısı ve kentleşme oranı sürekli artıyor. Buna bağlı olarak arsa yatırımı, konut veya işyeri gibi diğer gayrimenkul yatırımı türlerine göre öne çıkıyor. Öne çıkmasının sebebi ise çok alternatifi olan konut ya da işyerinin yeniden üretilebilmesine rağmen arsanın üretilememesi.

Ayrıca konut ve işyeri kiracısız kalabilir, kiralar ödenmeyebilir. Vergi ve tadilat sorumlulukları ise yine mal sahibine kalabilir. Arsa yatırımında ise işletme maliyeti yok denecek kadar azdır. Arsa yatırımı, doğru lokasyonda, bölgenin gelişme sürecinden biraz önce yapılması durumunda uzun veya kısa vadede diğer tüm yatırım araçlarından fazla kazandırır, daha fazla prim yapar. En sağlam ve en risksiz yatırım aracıdır.

Kâr marjının yüksek olması, arsa yatırımını değerli kılmaktadır. Birçok müteahhit şöyle demektedir: “Keşke inşaat yapmayıp arsayı bekletseydim. Hiç uğraşmadan aynı parayı aynı sürede kazanabilirdim.” Merhum iş adamı Vehbi Koç’un şu sözü de birçok yatırımcı için yol göstericidir: “Yatırım yapacaksan arsa al. Arsa altındır. Üstüne bina yaparsan gümüş olur. İçine de kiracı sokarsan teneke olur.”

Arsa yatırımı yapmak için mutlaka uzmanların rehberliğinde hareket edin. Göç alan bölgeler, arsa yatırımında çok büyük önem taşır. Tekirdağ, Türkiye’nin en çok göç alan ilidir. Bu sebeple, Tekirdağ gelişen ve büyüyen ekonomisiyle arsa yatırımı için doğru bir bölgedir. Yatırımcılar da bunu fark edip yatırımlarını Kârlı Arsa Ofisi aracılığıyla değerlendirmektedir

Gayrimenkul yatırım uzmanlarımızla beraber doğru arsayı, değerlenme sürecinin başında alıp değer artışı yavaşlamadan önce satın. Bunun için doğru yerdesiniz.

Büyük inşaat şirketlerine komşu olmak: Büyük inşaat firmalarının prestijli projeleri hayata geçirme ihtimalleri yüksek olduğu için, bu şirketlerin arsa yatırımı yaptığı bölgelerde arsa fiyatları prim yapmaktadır.

Planlı kentleşme olan bölgeleri tercih etmek: Kaliteli ve üst gelir gruplarına hitap eden projeler, genellikle planlı kentleşmenin yapıldığı bölgelerde gerçekleştiriliyor. Bu projeler, bölgenin daha bilinir ve daha tanınır olmasını kolaylaştırıyor. Bu nedenle planlı kentleşen bölgelerde arsa fiyatları daha çabuk yükseliyor. Ayrıca bu bölgelerde arsaların satışı daha kolay gerçekleşiyor.

Göç alan bölgeler çok kazanıyor: Kentlere göç edenlerin yerleştiği bölgelerde yeni yapılaşmaya gidilmektedir. Bir bölgede yapılaşmanın başlaması, komşu arsalara olan talebi de artırmaktadır. Bu nedenle kentlerin göç alan bölgelerinde arsa fiyatları yükseliş eğilimindedir.

Gayrimenkule doğru zamanda ve doğru yerde yatırım yapmak, yatırımcılarına orta ve uzun vadede çok büyük kazanç sağlayabiliyor. Ancak yatırım yapmak, sadece satın almak ve beklemekten oluşan bir süreç değil. Yatırım süreci, temel olarak üç ana faktörden oluşuyor.

  1. Doğru zamanın tespiti ve arsanın alınması.
  2. Arsanın uygun zamana kadar bekletilmesi.
  3. Arsanın doğru zamanda satılması.