Dünya değiştikçe dünyaya yapılan yatırımlar da değişmeye başladı. Altın veya değerli ziynet eşyalarından sonra insanlar nakdi para kurlarına ilgi duymaya başlamıştır. Fakat bu eylem gün geçtikçe evrilmiş ve önemini kripto para piyasasının yerine bırakmıştır.

Dünya değiştikçe dünyaya yapılan yatırımlar da değişmeye başladı derken değişmeyen tek şeyin toprak olduğunu da unutmayanlar oldu. Bu bağlamda yatırımlarını toprağa, araziye veya arsaya yapan yatırımcıların odak noktası hiçbir zaman değişmedi.

Peki, bu yatırımları uygun araziye yapmak için neler bilinmeli?

İşte satılık arsa almadan önce dikkat etmeniz gerekenler.

Arsanın konumu doğru yerde mi?

Arsa keşifleri yaya olarak yapılmayı bırakılalı uzun zaman oldu, yatırımcılar internet aracılığıyla istedikleri yerde ve kriterdeki arazileri fiziki olmadan da öğrenebilirler. Günümüzde bu tür alım satımlar için özel siteler kurulup araştırmalar yapılırken yine de alıcının tedbiri elden bırakmaması gerekir. Üzerinde karar kılınan arsa için satıcının beyanlarını esas alınmasıyla birlikte artı bir inceleme yapılması gerekir.

Arsanın konumu doğru yerde mi?

Arsa için yazılan bilgiler gerçeğiyle örtüşüyor mu?

Arsanın fotoğrafları asılına uygun mu?

Bu tür soruların cevabı için ilgili Tapu Müdürlükleriyle iletişime geçilebilir, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün kullanılma olan parsel sorgu sisteminden de yararlanabilirsiniz: https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/

Arsa mı arazi mi?

Her arsa arazidir fakat her arazi, arsa mıdır?

Emlak Vergisi Kanunun 12. Maddesine göre bu sorunun cevabı hayırdır. Her arazi arsa sayılmaz. Bundan dolayı satın alma işlemlerinizi düzenli bir sıraya sokmanız gerekir.

Öncelikle yatırımınızı ne üzerine yapacağınızı kesinleştirmelisiniz daha sonra durumunuza uygun toprak tipini seçmeniz gerekir. Bu toprak çeşitleri arasında da ince farklar vardır. Bunları bilmeli, araştırmalarınızı buna göre yapmalı, hepsinden sonra satış işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Peki, baktığınız yer arsa mı arazi mi?

Belediye sınırları içerisinde, belediyenin imar müdürlüğü tarafından, imarına izin verilmiş her arazi arsadır. İmar ise arsanın yapılandırılması, bayındırlık haline getirilmesi demektir. Bu da yapılaşmaya, şehirleşmeye ve medenileşmeye giden yola, belediye tarafından izin verildi anlamına gelmektedir.

İmar incelemesi yapabilmek için gerekli belediyelerden belge talep edebilirsiniz.

Yapılandırma yapılabilir mi?

Bazı arsalar belediye tarafından çeşitli yapılara atanmış durumda. Bunlar yeşil alanlar, hastane, okul, park vb. gibi yerlerdir. Ve bu arsalar üzerine yapılandırma yapılabilir mi? Sorusunun cevabı hayır olacaktır.

Arsanın üzerinde haciz veya ipotek var mı?

Satın alacağınız arsanın üzerinde haciz veya ipotek var mı diye kontrol etmeniz gerekebilir. Bu durumda olan arsanın satılma işlemiş gerçekleştiremeyecektir.

Kontrol etmek sizin göreviniz olmakla beraber arsa üzerindeki haciz veya ipoteği kaldırmak, geçmişe yönelik vergi borcunun kontrol edilip ödenmesi de satıcının yapması gereken bir işlemdir.

Arsa hisseli mi?

Satın alacağınız arsada tüm bu araştırmaların belki de en önemli kısmı arsanın sahiplerinin sayısıdır. Arsa hisseli mi yoksa tek bir satıcıya mı ait bu çoğu durumdan daha önemli bir sorundur.

Bunun için arsa bilgilendirmesindeki malik bölüme bakmalısınız, malik bölümünde tam veya 1/1 oranında bir açıklama varsa, tapu tek bir kişiye aittir. Bu tür durumlarda daha sonra hisse sahipleriyle sorun yaşamamak adına müstakil arsaların tercih edilmesi önerilir.

Zemin sağlam mı?

Arsanın bulunduğu jeolojik konumu her şeyden önemlidir. Deprem kuşağında yer alan ülkemizde dikkat etmeniz gereken özelliklerden biri de arsanın zemini sağlam mı? Sorusunun cevabı olmalıdır. Arsa dere yatağında mı, heyelan riskine açık mı, kaygan yapıya sahip mi gibi çeşitli soruların cevabı kontrol edilmelidir.