Türkiye genelinde kiralar son 1 yılda ortalama yüzde 40 arttı. Kiralarda yaşanan bu sert artış evsahibi olmak isteyenleri de harekete geçirdi. Merkez Bankası’nın Eylül ayından itibaren başlattığı faizlerde indirime gitmesiyle ümitlenenler ev fiyatlarında yaşanan şok yükselişle yine hayal kırıklığına uğradı.

Dünya Gazetesi’nden Leyla İlhan’ın sorularını yanıtlayan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, 20-25 yıllık binalarda fiyat artışlarının çok daha sınırlı olduğunu söylerken, yeni binalardaki artışın dikkat çekici boyutlara ulaştığını söyledi. Aşa, piyasadaki faiz indirimini değerlendirmek isteyen bazı ev sahiplerinin fiyatları yükseltmeye başladığını belirterek, “Faiz indirimiyle 700 bin TL’lik ev, 10 yıllık vadede vatandaşa 50 bin TL kredi kazancı sağlıyor. Ancak mülk sahibi evin fiyatını 100 bin lira artırınca, bu avantaj da ortadan kalkıyor” dedi.

Ev fiyatları daha da yükselecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Eylül ayından Aralık ayına kadar yani 3 aylık dönemde faizleri 400 baz puan yani 4 puan düşürdü. Merkez Bankası’nın bu hamlesinin ardından kamu bankaları öncülüğünde konut kredilerinde büyük bir kampanya başlatıldı.

Gayrimenkul Danışmanı Şule Alp de kamu bankalarının konut kredi faizlerini düşürdüğü anda ev fiyatlarının artışa geçtiğini ifade ederek, “Yüzde 10 ile 20 oranında artan ev fiyatları nedeniyle faiz indiriminin alıcı için bir anlamı kalmadı. Dövize bağlı inşaat maliyetleri devamlı yükseldiği için ev fiyatları önümüzdeki süreçte yüzde 30- 40 oranında artacak” ifadelerini kullandı.

Konut satışları şehir dışına kaydı

Zingat Ticari Direktörü Eser Karaismailoğlu, faiz indirimleri öncesinde toplam talebin yüzde 75’inin kiralık, yüzde 25’inin satılık olduğunu şu anda bu oranın yüzde 60 kiralık, yüzde 40 satılık olduğunu belirtti.

Karaismailoğlu, “Fiyatlar şehir merkezlerinde çok yüksek olunca, alımlar şehir dışına doğru kaymaya başladı. Avrupa yakasında, Esenyurt, Bahçeşehir, Başakşehir, Avcılar, Anadolu yakasında da Kartal, Kurtköy, Pendik Tuzla gibi bölgelere yoğun talep var” diye konuştu.