Son zamanlarda İstanbul dışında gelişim potansiyeli gösteren Marmara Bölgesi'ndeki diğer illerde yer alan arsalara talep arttı.

Arsa satın alımlarıyla ilgili araziyi yerinde ve bire bir görerek incelemek ve parsel sorgulaması yapılarak fikir sahibi olmak gerekir. Satın alımlar gerek gayrimenkul danışmanı aracılığıyla gerek dijital platformlar üzerinden veya kişinin kendisi bireysel olarak yürütsün, mutlaka satın alınması düşünülen arazinin kişinin kendisinin yakından görerek incelemesi gerekmektedir. Parsel sorgulama işlemi için de Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından ücretsiz olarak hizmete sunulan ‘’Parsel Sorgulama Uygulaması’’ yatırımcılar için hem zaman hem de maliyet açısından büyük bir fayda sağlıyor.

SATIN ALINACAK ARSADA BUNLARA DİKKAT

Satın alım kararı öncesinde yatırımcıların, ilk olarak arsaya ait bölgenin fiyat araştırmasını yapması ve buna göre arsa teklifini vermesi gerekmektedir. Gelişen bölgelerde mesken alan içinde ya da sınırında ise ya da imarlı noktalara yakınsa arazinin arsa olma niteliği yükseleceği için bu tarzda meskenlerde fiyatın artma hızı çok daha yüksek olur. Bu sebeple taşınmazlara yatırım yaparken arsa niteliği kazanan arazilerde, köy sınırının dışında  mesken alana yakınlığı önem kazanır. Söz konusu yatırımın değeri; konumu, metrekaresi, bulunduğu toprağın niteliği ve şekli ile belirlenir.

Alınması düşünülen arsanın “Hisseli ya da Tek Tapu” olmasına çok dikkat etmek gerekir. Arsanın kadastro yetkililerine ölçtürülmesi ve arazinin tapu üzerindeki niteliklerinin öğrenilmesi çok önemlidir. Bu nedenle bir arsa satın almadan önce ilk düşünülmesi gereken tapu kaydıdır. Tapudaki kamulaştırma, ipotek, intifa hakkı, üst hakkı ve haciz gibi taşınmazı sınırlandıran kayıtlara özellikle bakılması gerekiyor.

Arsayı satın almadan önce bu gibi durumlar varsa ona göre düşünülmeli ve hesaplar yapılması gerekmekte olup tapusu olan arsa yatırımcı açısından olumlu ve uygun ise, sonraki görüşülmesi gerek yer belediye olacaktır. Belediyeye gidip, o arsanın imar durumu nedir, bu arsa imar planlarında yüzde olarak nasıl değerlendiriliyor, ulusal güvenlik, su havzası koruma alanları var mı ve kamu tesisleri sebebiyle sınırlandırmalar mevcut mu, ticari yatırım arsası yada konut arsası mı, kenarından ilerisinden veya yanı başından yol mu geçecek, doğal sit alanı içerisine girer mi, sit alanı gerekçesi ile imar yasağı söz konusu mu, yeni bir bir sanayi bölgesinde ise istimlak ihtimali var mı, bir barajın veya demiryolu projesinin yapılması sebebiyle kamulaştırma durumu var mı gibi pek çok soru sorulması gerekir. 

Türkiye genelinde 81 ilin temsili arsa fiyatları göz önünde bulundurularak, ilk onda dört Marmara Bölgesinde bulunan iller öne  çıkıyor. Marmara Bölgesinde , arazi fiyatlarını incelediğimizde lokal olarak ülkemiz içinde  en pahalı arsa fiyatlarına sahip olduğu görülmekte. Bunda, en etkili isim İstanbul olsa da, yine ülke genelinde ilk ona giren sırasıyla Tekirdağ, Çanakkale ve Kocaeli gibi iller mevcut. Tabi bu durumda rol oynayan Çanakkale Köprüsü’nü 2022 yılında açılacak olması ve büyük maddi kamu yatırımlarının bu bölgeye kaydırılması nedeniyle özellikle Tekirdağ ve Çanakkale illerimizde hızla arsa satın alımları olmasını sağlıyor.

Çanakkale Boğazı'nın Avrupa ve Asya yakalarını birleştirerek İzmir Otobanı ile beraber Çanakkale Köprüsü’nün tamamlanması ile hemen hemen bütün bölgeleri Marmara da buluşturacağı biliniyor. Özellikle Tekirdağ İstanbul’a bulunduğu bir saatlik mesafesi ile neredeyse şehir içi, çok bakir bir bölge olduğu için büyük metrajda arazi isteyen yatırımcıların dikkatini çekiyor.

DEĞERLENECEK BÖLGELERİ BİLMENİN YOLU

Marmara'nın her yeri değerli ve önemli olmakla birlikte, turizm, tarım, sanayi, yerleşik alanlar açısından çeşitli sektörlere göre farklı bölge değerlendirmede ön plana çıkıyor. Sanayi sektörü özellikle yeni iki köprü sayesinde ciddi potansiyel doğurdu ve doğurmaya devam edeceği görülmektedir.

Güney Marmara yerleşkesi ve Şarköy, Saroz, Erikli ile birlikte turizm potansiyelini de ön plana çıkarıyor.

Pandeminin çıkması köy hayatına kaçış, sakin bölgelerde de ciddi hem konut hem de arsa yatırımlarına insanları sürüklemeye başladı. Bu hareket başta geçici bir potansiyel olarak değerlendirilse de daha uzun vadeli sürecek olmasının sinyallerini bugünlerde vermekte. Marmara’da şuan söz konusu olan Çanakkale Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu gibi çeşitli ulaşım planları ile kara ve deniz ulaşımının gelişmesi, bölgedeki bir çok şehrin İstanbul’a erişiminin neredeyse birkaç saat gibi bir zamana indirmesi Trakya da daha çok bölgeyi  bugün yaşanabilir kılıyor ve bu şehirlerin değer kazanmasına neden oluyor. Bir bölgenin gelişim gösterip göstermeyeceği, büyük projelere, önemli yol ve ulaşım projelerine yakınlık, altyapı olanakları, önemli yerleşim merkezlerine erişilebilirlik, doğal güzellikleri, yaşam kalitesi, iklimi ve turizm açısından taşıdığı niteliklere bakılarak değerlendirilir. Öncelikle Kırklareli ve yakın çevresinde hareketlilik yaratan ilçeler arasında uygun arsa fiyatları ile Tekirdağ bölgesini de kesinlikle tavsiye edebiliriz.

UZUN VADELİ YAPILAN ARSA YATIRIMLARI

Eğer yaptığınız veya yapacağınız arsa boyutlu yatırımların çocuklarınıza kalmasını ve uzun vadede değer kazanmasını istiyorsanız, riski de seviyorsanız, bir gelir endişeniz yoksa, o zaman arsa yatırımcısı olmaya aday olabilirsiniz. Arsa yatırımları genelde uzun vadeli yapılmalıdır. Arsa yatırımından ne beklediğiniz en önemli konudur ve bu beklentileri karşılayacak kriterlerde arazi aramalısınız.

arsa fiyatını etkileyen önemli unsurlar:

- Toplam arsa büyüklüğü

- Arsa payı ve imar yapısı

- Yeri, bölgesi, konumu, çevre gelişimi ve çevresi, yol bağlantıları, ulaşım imkânları ve ulaşılabilirlik durumu, gelecekte gelişim gösterme kriteri, manzarası gibi nitelikleri,

- Altyapı hizmetlerinden yararlanma imkanları,

- Bölge imar planları,

- Satış şartları (taksitli, peşin..vs)

- Satış sonrası doğabilecek harcamalar

En önemli konu ise gösterilen arsa ile verilen tapunun aynı araziye ait olup olmadığının araştırılmasıdır. Tapu belgesi, resmi açıdan kontrol edilmeli. Ada, pafta ve parseli bilgilerini belirtilen arsanın size gösterilen arsayla aynı yer olup olmadığı bakılmalıdır. Bu kontrolleri uzman olmayan birinin yapması çok zordur. Profesyonel ve bağımsız hizmet için bu noktada konusunda uzman birine başvurabilirsiniz. Bu konuda yapacağınız hiç bir masraftan çekinmeyin. Aksi durumda havaya para saçmış olabileceğinizi düşünün. Bağı gösterip size dağı satmasınlar. 

TAŞINMAZIN TEK TAPU MU, HİSSELİMİ OLDUĞUNA DİKKAT EDİN

Ayrıca  arsanın bağlı bulunduğu Tapu Müdürlüğünde  mülkiyet haklarını kısıtlayacak  bir sınırlamanın olmamasına bakılmalı. Arsa üzerindeki bir irtifak hakkı veya şerh olup olmadığı özellikle dikkate alınmalıdır.