Dünyanın saygın ekonomi dergilerinden Forbes yaşanılabilirlik, yenilikçilik, ticaret becerisi, üretim potansiyeli ve hizmetlere erişim verilerine göre her yıl şehirleri değerlendiriyor. Forbes’in 94 farklı başlık altında yaptığı değerlendirme kamuoyunda  ‘En Yaşanabilir Kentler’ sıralaması olarak biliniyor.

Derginin 5 yıl boyunca düzenli olarak yayınladığı araştırmalarda Tekirdağ; İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardından 4’üncü sırada yer aldı. “Çalışmak ve Yaşamak İçin En İdeal Kentler” listesinde oldukça yüksek bir puana sahip olan Tekirdağ; Kocaeli, Antalya, Bursa, Eskişehir, Trabzon, Sakarya, Samsun, Kayseri, Balıkesir, Aydın gibi dev kentleri geride bırakmayı başardı.  

Tekirdağ belediyesi ne zaman büyükşehir oldu?

Tekirdağ, 2013 yılında büyükşehir belediyesi unvanına kavuştu. Marmara Denizi ve Karadeniz’e kıyısı bulunan Tekirdağ, iki denize de kıyısı bulunan nadir şehirlerden birisi. Şehrin nüfusu büyükşehir olduktan sonra düzenli bir biçimde arttı.

2013 yılında 874 bin olan şehir nüfusu aradan geçen 7 yıl içinde 1 milyon 100 bin kişiye ulaştı. Yani kentin nüfusu yüzde 26 oranında artış kaydetti. Bu artışta yapılan araştırmalarda kentin yaşamak ve çalışmak için en ideal kentler sıralamasında üst sıralarda yer almasının büyük etkisi var.

Özellikle pandemi döneminde insanların kalabalık apartmanlar ve sitelerden müstakil villa ve evlere yönelmesi Tekirdağ’a İstanbul’dan ciddi bir göç yaşanmasına neden oldu. Ofis yerine evden çalışmanın yaygınlaşmasıyla birlikte İstanbul’un kalabalığından bunalan profesyonellerin bir bölümü kendisine adres olarak Tekirdağ’ı seçti.

Bu durum şehirdeki emlak fiyatlarını da olumlu yönde etkiledi. Tekirdağ’daki gayrimenkul fiyatları son 3 yılda yüzde 100 artış kaydetti. Hâlâ fırsat varken sizde hayalinizdeki eve ve arsaya sahip olmak için karliarsa.com’a gelin…  İnanın hiç pişman olmayacaksınız…