Uçmakdere, Tekirdağ ilinin Şarköy ilçesine bağlı bir köy. Tekirdağ kent merkezine 30 kilometre,  Şarköy ilçesine 35 kilometre İstanbul’a ise 180 kilometre uzaklıkta. Koyu mavi denizi ve yemyeşil dağlarıyla Uçmakdere yamaç paraşütü tutkunlarının gözdesi haline gelmiş durumda. Marmara bölgesinin tek yüksek irtifada ve deniz üstünde uçuş yapılabilen bölgesi olan Uçmakdere, yamaç paraşütü sevenlerin yanı sıra fotoğrafçılıkla ilgilenenler için de çok ideal bir adres.

625 metre yüksekliği olan Ganos Dağları’ndan yamaç paraşütü ile havalandığınızda karşınızda Marmara Adasını göreceksiniz. Sağ tarafınızda Hoşköy, Şarköy, eğer hava açıksa Çanakkale Boğazını fark edeceksiniz. Sol tarafınızda ise Kumbağ, Barbaros, Tekirdağ’ı izlemeniz mümkün. Masmavi Marmara Denizi ve yemyeşil Ganos ormanlarını izleyerek Ayvasıl Plajı’na güvenli bir şekilde iniş yaparken hayatınızın en heyecan verici yolculuğunu yapacaksınız.

Yamaç paraşütünde uçuş süresi ne kadar?

Uçuş süresi 10 dakika olarak öngörülse de rüzgârın durumu, paraşütün kalitesi, pilotun yeteneği dâhilinde süreyi uzatmak mümkün. Uçmakdere’de yılın 300 günü yamaç paraşütü ile rahatlıkla uçuş yapabiliyor.

Bölge son yıllarda turistlerin gözdesi haline geldi. Bu nedenle bölgede yeni turizm tesisleri ve konaklama tesislerinin açılması bekleniyor. Uçmakdere ve çevresinin eşsiz doğası aynı zamanda bölgede ev ve arsa almak isteyenleri de kendisine çekiyor. Son dönemde özellikle dağ evi inşa etmek isteyenlerin sayısında bir hayli artış var.