Vefat eden kişinin yasal varislerinin Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvuruda bulunarak aldıkları veraset ilamı nedir?

 

Bir kişinin vefatı durumunda mirasçıların kimler olduğunu gösteren belgeye veraset ilamı denir. Veraset ilamı, vefat eden kişinin yasal varislerinin, mahkemeden aldıkları resmi belgedir. Sulh Hukuk Mahkemesi'nden alınan veraset ilamı, mirasçıların kimler olduğunu gösterir.

Veraset ilamı nedir? 

Veraset ilamının çıkarılması için süre kısıtlaması bulunmuyor. Ancak vefattan 4 ay sonra veraset ve intikal vergisi beyannamesi verilmesi gerekiyor. Bunun için de veraset ilamı isteniyor. İstenen zamanda çıkarılabilen veraset ilamı için, veraset ilamı takip dilekçesi ve aile nüfus kaydı ile Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurmak yeterli oluyor.  

Veraset ilamı alabilmek için Sulh Hukuk Mahkemesi'ne yazılacak takip dilekçesi ve aile nüfus kaydı isteniyor. Belgeler hazırlandığında avukat ya da varislerden birinin aracılığı ile mahkemeye başvuruluyor. Mahkeme gün vererek bir şahit ile duruşma yapılıyor. Duruşma sonrasında ise herhangi bir sorun çıkmazsa veraset ilamı alınıyor.

Alınan veraset ilamı sonrasında miras yolu ile gayrimenkul elde eden kişilerin bu mal varlığını beyan etmeleri gerekiyor. Bu sebeple, emlak beyanı, veraset ilamı ve varislerin adı, soyadı ve imzası ile birlikte bağlı olunan belediyeye başvurmak gerekiyor.

Veraset ilamı nereden, nasıl alınır? 

Veraset ilamı noterden de alınabilir. Bunun için notere başvurularak, ilam talep edilebilir. Noter de mahkeme gibi nüfus bilgilerini kontrol eder ve mirasçıları belirler. Kişinin ölümünün ardından veraset ilamı alınmazsa, yasal mirasçılar belirlenemez. Bu belgede hangi mirasçının ne kadar miras alacağı da yazar.