Döviz kurunda yaşanan sert dalgalanma Türkiye’deki konut ve arsa fiyatlarını yabancı yatırımcılar ve yurtdışına yaşayan Türk vatandaşları için cazip hale getirdi. Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, Yunanistan ve Bulgaristan’da yaşayan Türk asıllı yatırımcıların son dönemde bir hayli aktif olduğunu belirterek, “Bulgaristan'dan gelenler özellikle köyden bahçeli ev istiyorlar. Yunanistan'dan gelenler genelde ticari düşünüyorlar. Örneğin 5-6 tane bir artı bir daire alıp onları kiraya veriyorlar” diye konuştu.

 

Son dönemde Bulgar kökenli vatandaşların da konut alımına yöneldiğini belirten Çeker, “Bulgaristan'dan da başladı talepler gelmeye,  ama bazı sorunlar var. Eğer Bulgar vatandaşıysa Tekirdağ'dan ya da Çorlu'dan alabiliyorlar ama Edirne ve Kırklareli sınır şehri olduğu için 200 kilometre bir sınır var ondan dolayı buradan tapu alamıyorlar” diye konuştu. 

Satışlar Artarak Devam Edecek

Kentte emlak danışmanlığı yapan Erhan Koç da satışların daha da artacağını düşündüğünü söyleyerek, "Ben kendim henüz satmadım ama biliyorum. 250 bin lira Türk parası karşılığında gayrimenkul alan Bulgarlar Türkiye vatandaşı olabilme hakkına sahip oluyor. Bugün Bulgar levası oldukça yükseldi ve bütün piyasa Bulgar turistler ile doldu. Özellikle Saros Körfezi'nde şu anda yazlıkların yarısından fazlası Yunan ve Bulgarlar tarafından kiralanmış durumda. Ben bu emlak satışlarının inanılmaz artarak devam edeceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.